Прегледи: 2617 - Коментари: 0
Експресни новини от Пекин"08

Категория над 78 кг Джудо - жени
На финала ще се срещнат Маки Цукада от Япония и китайката Вен Тон.
С ипон златото спечели Вей Тон. Бронзови медали спечелиха Идализ Ортиз от Куба и словенката Лусия Полавдер.
Категория над 100 кг Джудо - мъже
На финала ще се срещнат Сатоши Ишии от Япония и Абдуло Тангриев от Узбекистан.
Златото спечели Сатоши Ишии. Бронзови медали спечелиха Оскар Брайсон от Куба и французинът Теди Ринер.

Бадминтон мъже - І-ви гейм
Спечели го Чон Вей Ли от Малайзия срещу Хюнил Ли от Корея. Чон Вей Ли е на финал, след като спечели и мача с 2:1 сета.
Пак при мъжете индивидуално в китайски 1/2 финален сблъсък Дан Лин води с 14:9 в първия сет на Йин Чен. Дан Лин спечели с 2:0 сета.
Бронзът в двойките жени бе спечелен от китайките Йили Вен и Явен Жан.
Финалът в момента между китайките Джин Ду/Ян Ю и корейките Кюн Уон Ли/Хьо Джу Ли върви при 9:8 за домакините в първия сет. Китайките спечелиха първия сет, но губят с 6:9 във втория. Сериозна борба за златото. Китайките промениха съотношението и вече водят с 13:11 точки във втория сет. Вече 16:12 точки за домакините. Техните момичета са на 5 точки от златото, но те са най-трудните. Китайките спечелиха с 21:13. Това е 26-ият златен медал за домакините.

Без американец на тенис-финала за мъже единично
Джеймс Блейк отпадна след 1:2 сета и 9:11 -! в третия от чилиеца Фернандо Гонсалес.
В четвъртфинален мач на жени двойки украинските сестри Альона и Катерина Бондаренко победиха трудно с 2:1 сета италианките Флавия Пенета и Франческа Скиавоне.
В четвъртфинален мач при жените Динара Сафина от Русия надигра в І-вия сет сръбкинята Йелена Янкович с 6:2. Мачът се развива така - сръбкинята печели 2-ия сет със 7:5, а в третия рускинята води с 3:1 гейма. Вече 4:1 за Динара. Янкович намалява на 2:4. Сафина е на гейм от 1/2 финал - вече 5:2 за нея. След 144 минути игра рускинята спечели третия сет с 6:3, а с това и мача. №№1,1 при мъжете и жените отпаднаха от олимпийския турнир още преди 1/2 финалите. Изобщо Олимпиадата е РАЗЛИЧНО състезание.
Малко преди края на 1/2 финалния мач между французите Арно Клемон/Мишел Льодра и шведите Симон Аспелин/Томас Йохансон е 1:1 сета и 4:3 в третия сет за галите. Мачът продължава драматично. В момента в 16,22 ч българско време 12:11 гейма за шведите. В момента резултатът в 3-ия сет е 13:13. Вече 15:15. В Пекин в момента е 21,53 часа местно време. Краен резултат 19:17 в третия сет за северняците.
Американките Линдзи Дейвънпорт/Лайзъл Хубер водят със 7:5 и 3:3 срещу испанките Виржиния Руано Паскуал и Анабел Медина Гаригес. Испанките спечелиха с тайбрек втория сет, но губят с 0:2 гейма в третия от американките. Вече 3:0 за представителките на САЩ. Така или иначе испанките спечелиха с 8:6 третия гейм и отстраниха американките.
В мача на Новак и Рафа мачът върви 6:4 и първи сет за испанеца и 1:0 за сърбина във втория сет. Вече 4:1 за Джокович. Сърбинът спечели сета с 6:1. В третия испанецът води с 4:3 части. Вече равенство и 4:4. 5:4 за Рафа. 6:4 и Надал е на финала.
В мача на двойки между Федерер/Вавринка и американските братя Боб и Майк Райън швейцарците водят с 4:3 части в първия сет. След 6:6 двойките ще играят тай-брек. Федерер и патньора му спечелиха тайбрека. Спечелиха и втория сет с 6:4. Американската двойка бе поставена под № 1 в схемета.
В 1/4 финала между американските сестри Винъс и Сирена Уилямс и рускините Вера Звонарьова и Елена Веснина американките водят с 6:4 и 1:0 части във втория сет. Вече 2:0. Сестрите закриха мача с 6:0 във втория свят.

Софтбол
Предварителна среща - Австралия - Тайпе 3:1
В последната среща - Венецуела - Холандия 8:0

Футбол жени - 1/4 финал - І-во полувреме
Бразилия - Норвегия 1:0, а след гол на Марта в 57-та минута бразилките водят вече с 2:0. В края на мача - Бразилия - Норвегия 2:1 и бразилките са на полуфинал.
САЩ водят на Канада с 1:0. Канадките изравниха в 30-та минута на първото полувреме. След продължения - 2:1 за САЩ.
Също след продължения Германия победи с 2:0 Швеция.
Япония - Китай 2:0 краен резултат.

Гребане - двойка скул - финал "Б"
Братята Иво и Мартин Янакиеви заеха 4-то място или 10-то в крайното класиране.

Бейзбол - мъже - след 2-ия ининг
Корея - Канада 0:0, но след 4-ия вече Корея води с 1:0, след 5-ия - няма промяна. Краен резултат 1:0 за Корея.

Още след І-ия ининг Япония поведе на Холандия с 4:0. Разлика в класите. След 6-ия ининг все още 4:0 за Япония. След 10 ининга - 6:0 за азиатците.

Конен спорт
Зле започнаха германците в индивидуалните стартове за прескачане на препятствия. Фаворитът Криситиан Алман получи 10 наказателни точки - след 2 грешки и още 2 точки за просрочено време. 13 ездача от общо 77 постигнаха 0 наказателни точки в І квалификационен кръг. Между тях - 3-ма американци и нито един германец.

Плажен волейбол - жени - 1/8 финал - след 2 гейма
Колер/Лудвиг /Герм/ - Швайгер/Швайгер /Авс/ 1:1, но решителният трети гейм бе спечелен от австрийките с 18:16 точки.
Резултат - Ксю/Жан Кси /Кит/ - Рибалта Естевес/Креспо /Куб/ 2:0 гейма.
Още един резултат - Рената/Талита /Бра/ - Маасейде/Глеснес /Нор/ 2:1 гейма. Двойките победителки се класират за 1/4 финалите.
В последен мач - Ана Паула/Лариса /Бра/ - Пол/Рау /Гер/ 2:0.

Медалистките в каяк слалом - бързи води
1.Елена Калиска /Слвк/
2.Жаклин Лоурънс /Авл/
3.Виолета Обингер-Петерс /Авс/

Шпага - мъже отборно
Италия спечели бронза след победа с 45:35 над Китай.
В момента във финала Франция води на Полша с 10:7 туша. В края на мача - Франция - Полша 45:29 и злато за французите.

Вдигане тежести мъже - кат до 85 кг
След първото движение - изхвърляне - класирането е:
1.Андрей Рибаков /Блрс/ 185 кг
2.Йон Лу /Кит/ 180 кг
3.Владимир Седов /Каз/ 180 кг, но с по-голямо лично тегло.

В момента преди 2-и и 3-и опит Рибаков има 389 кг, а Лу - 380 кг. Китаецът е по-лек.
В края на краищата олимпийски шампион стана Йон Лу, който след 2-ия опит изравни двубоя с беларусина на ниво 394 кг - световен рекорд и за двамата. Китаецът има още един опит, а беларусинът няма. 25-и златен медал за Китай. Всъщност голяма драма. Съдиите отмениха втория опит на китаеца и сега той ако не изтласка в 3-и последен опит 214 кг остава втори, а Китай - с 24 златни медала! Във всички случаи трети е Седов с двубой от 380 кг.
Драмата е пълна - съдиите зачетоха третия опит на Йон Лу и той "отново" след 2 минути е шампион. Китай "пак" са с 25 златни медала.

Тенис на маса - жени
В отборното първенство за Сингапур победи на 1/2 финала състава на Корея с 3:2 мача и ще се бори за златото.
В другия двубой в момента двойката на Китай води с 3:0 части на двойката на Хонгконг в първия мач. Все още няма завършен мач в този двубой на два отбора от "една" държава. Краен резултат - Китай - Хонгконг 3:0 мача.
За златото ще спорят Китай и Сингапур.

Баскетбол жени
7,41 минути преди края на 3-та третина САЩ водят на Испания с 41:34 точки. Малка разлика. Победа с 93:55 за американките.
Беларус води с 33:28 на Корея след края на втората част и със 7 точки по средата на третата. След 3-та част 50:37 за белорускините. Мачът завърши 63:53 за славянките.

Бокс - кат до 54 кг - интересни резултати
Янкиел Леон Аларкон /Куб/ - Канат Абуталипов /Каз/ 10:3 точки
Акхил Кумар /Инд/ - Сергей Водопянов /Рус/ 9:9 т, но на 1/4 финала отива индиецът.
В кат до 57 кг - Кедафи Джелкер /Фра/ - Райнел Уилиямс /САЩ/ 9:7 точки.
Илахим Имранов /Азе/ - Николоз Изория /Гру/ 18:9.

Хандбал жени
Норвегия - Франция 34:24
Русия - Унгария 33:24

Волейбол - жени
В момента Китай - САЩ 2:1 гейма и 0:1 точки в четвъртия. В момента резултатът е 2:2 гейма и 2:1 точки в петия гейм за САЩ. Вече 6:2 точки за американките. Накрая - 15:11 и победа за САЩ с 3:2.

По принцип не коментираме събития, които показват нашата национална и европейската спортна телевизия, но отбелязваме, че в 17,15 часа българско време първият златен медал в леката атлетика спечели Полша. Гюлетласкачът Томаш Майевски надигра отново изложилите се "титани" от САЩ с 21,51 м. Те все пак с шести опит се добраха до среброто. А имаха първите 5 резултата в сезона. + възстановителни вещества, технологии, медицински екипи. Вече трета Олимпиада САЩ са все най-големите гюлетласкачи, но в кръга се излагат.