СЛОВЯНСКИ НОВИНИ

2020:
На снимката: Москва Сити

21 септември, Рим:
След 6 месеца пауза в тенис календара Новак Джокович спечели турнира Мастърс /1000 точки/ на клей в италианската столица. ФАЩ-ръководството на Откритото им тенис първенство отстрани незаконно сърбина заради абсолютно неволен удар с топка на страничен съдия, при същите случаи на Федерер, Вавринка, Надал и пр. Впрочем Надал отпадна на 1/4 финала от аржентинеца Шварцман, който игра на финала с Новак.

10 март, Холменколен, Норвегия:
Полякът Камил Щох спечели етапа от Световната куп по ски скокове, като цялата стълбица от медали е също от словяни - втори и трети са словенците Жига Йелар и Тими Зайц.

09 март, Холменколен, Норвегия:
Словенецът Петър Превц спечели етапа от Световната купа по ски скокове.

08 март, Осло - Холменкелен, Норвегия:
Руснакът Александър Болшунов спечели етапа от Световната купа в "кралската" дисциплина на 50 км, вече осигурил си победата в общото класиране на Световната купа в ски бягането.

01 март, Алтенберг, Германия:
Руснакът Роман Репилов, който е и световен шампион, спечели Световната купа в бързото пързаляне с шейни, като трети в общото класиране е пак руснак - Семьон Павличенко. Отделно в последния етап от Световната купа победител е Павличенко, а трети - Репилов.
Отборът на Русия спечели Световната купа в бързото пързаляне с шейни, като завърши трети в последния етап от Световната купа.
Блю Монтейн, Канада:
Руснакът Дмитри Логинов и екссветовен шампион спечели етапа от Световната купа в сноуборда в дисциплината паралелен гигантски слалом за мъже.

28 февруари, Алма Ата, Казахстан:
Украинката Надя Мохнацка спечели етапа от Световната купа в свободните ски в дисциплината аероскокове.
Акапулко, Мексико:
Българският тенисист Григор Димитров победи трикратният победител в турнири от Големия шлем швейцареца от словянски произход Станислас Вавринка и вече е на полуфинал в турнира АТП 500.

23 февруари, Трондхайм, Норвегия:
Руснакът Александър Болшунов спечели северния тур в ски бягането и си осигури Световната купа с огромна преднина пред втория.
Алтенберг, Германия:
Двойката Александър Денисев и Владислав Антонов спечели етапа от Световната купа в бързото пързаляне с шейни.
Щафетата на Русия в състав Татяна Иванова, Сергей Павличенко и двойката Александър Денисев/Владислав Антонов спечели етапа от Световната купа в бързото пързаляне с шейни.

22 февруари, Ниигата, Япония:
Хърватинът Филип Зубчич спечели етапа от Световната купа в алпийските ски в дисциплината гигантски слалом за мъже.

16 февруари, Зигулда, Латвия:
Рускинята Елена Никитина спечели етапа от Световната купа в дисциплината скелетон за жени.
Сочи, Русия:
Руснакът Роман Репилов стана световен шампион в дисциплината бързо пързаляне с шейни за мъже.
Кранска гора, Словения:
Словачката Ретра Вълхова спечели слалома в алпийските ски в етапа от Световната купа.

15 януари, Бад, Минтердорф, Австрия:
Полясът Пьотър Зила спечели етапа от Световната купа в скш скоковете от шанцата за ски полети, следван от словенеца Тим Зайц.
Рускинята Екатерина Катникова стана световна шампионка в бързото пързаляне с шейни, на трето място е също рускиня - Виктория Демченко.
Москва, Русия:
Руснакът Павел Кротов спечели етапа от Световната купа в свободните ски в дисциплината аероскок. Трети е беларусинът Павел Дик.
Белорускинята Хана Хускова спечели етапа от Световната купа в ските свободен стил в дисциплината аероскок, а трета е рускинята София Алексеева.
Сигулда, Латвия:
Рускините Надежда Сергеева и Елена Мамедова спечелиха етапа от Световната купа в бобслея за двойка жени.
Антерселва, Италия:
Руснакът Александър Логинов стана световен шампион в дисциплината 10 км мъже в биатлона.
Солт Лейк Сити, САЩ:
Рускинята Татяня Воронина стана световна шампионка в бързото пързаляне с кънки в дисциплината 5000 м с нов световен рекорд, втора е чехкинята Мартина Сабликова.
Руснакът Павел Кулижников стана световен шампион в с нов световен рекорд в дисциплината 1000 м в бързото пързаляне с кънки.

14 януари, Сочи, Русия:
Руснакът Роман Репилов стана световен шампион в бързото пързаляне с шейни в дисциплината спринт.
Руснаците Александър Денисов и Владислав Антонов станаха световни шампиони в бързото пързаляне с шейни в дисциплината спринт.
Рускинята Екатерина Катникова стана световната шампионка в бързото пързаляне с шейни в дисциплината спринт, а на второ място е също рускиня - Татяна Иванова.
Руснакът Павел Кулижников стана световен шампион в бързото пързаляне с кънки в дисциплината спринт на 500 м. На второ място е също руснак - Руслан Мурашов.

13 януари, Солт Лейк Сити, САЩ:
Чехкинята Мартина Сабликова стана световна шампионка м дисциплината 3000 м бързо пързаляне в кънки бягане за жени.

09 януари, Фалун, Швеция:
Руснакът Александър Болшунов спечели етапа от Световната купа по ски бягане в дисциплината 15 км свободен стил и така увеличи преднината си в общото класеране за Купата на 400 точки, Иван Якимушкин от Русия е трети в същата дисциплина в този старт.

04 февруари, Дийр Вали, САЩ:
Словянката от Беларус Александра Рамановская с огромен аванс спечели етапа от Световната купа по ски свободен стил в дисцирлината аероскок.
Руснакът Максим Буров спечели етапа от Световната купа по ски свободен стил в дисциплината аероскок, а брат му Иля Буров се класира трети в същата дисциплина.

02 февруари, Мелбърн, Австралия:
Сърбинът Новак Джокович спечели рекордната 8-ма титла на Откритото първенство по тенис на Австралия.

01 февруари, Мелбърн, Австралия:
Рускинята София /Соня/ Кенин, играеща за ФАЩ, спечели Откритото първенство по тенис на Австралия.

19 януари, Нове Место, Чехия:
Руснакът Александър Болшунов спечели етапа от Световната купа в преследването от 15 км класическо ски бягане и увеличи аванса в общото класиране за купата на над 150 точки.
Титизее-Нойщадт, Германия:
Полякът Давид Кубацки спечели етапа от Световната купа в скоковете със ски.

18 януари, Лилехамер, Норвегия:
Рускинята Татяня Иванова спечели Европейската титла за бързо пързаляне с шейни. Тя спечели същевременно и етап от Световната купа в същото състезание и води с аванс от 32 точки в общото класиране за Световната купа.
Руснаците Александър Денисов и Владислав Антонов спечелиха Европейското първенство по бързо пързаляне с шейни. Те спечелиха и етап от Световната купа в същото състезание - това е първата им победа в купата.
Нове Место, Чехия:
Руснакът Александър Болшунов спечели етапа от Световната купа в ски бягането и води с аванс от над 100 точки в общото класиране за купата.
Сестриере, Италия:
Словачката Петра Вълхова спечели първото място в ски слалома в етапа от Световната купа с еднакъв резултат с италиянката Федерика Бриньоне.
Рогла, Словения:
Чехкинята Естер Ледецка и олимпийска шампионка в сноуборда и ски алпийски дисциплини спечели паралелния гигански слалом в етапа от Световната купа в сноуборда.
Аделаида, Австралия:
Руснакът Андрей Рубльов спечели турнира от веригата АТП /250/.
Хоубарт, Австралия:
Рускинята Елена Рибакина спечели турнира на Световната женска тенис асоциация.

14 януари, Флахау, Австрия:
Словачката Петра Вълхова спечели слалома като етап от Световната купа.

11 януари, Аделбоден, Швейцария:
Словенецът Жан Кранец спечели гигантския слалом в етап от Световната купа, следван от хърватина Филип Зубчич.
Лаакс, Швейцария:
Руснакът Андрей Соболев спечели етапа от Световната купа по паралелен гигантски слалом в сноуборда.

10 януари, Ла План, Франция:
Руснакът Александър Третяков спечели етапа от Световната купа в скелетона.
Рускинята Елена Никитина спечели етапа от Световната купа в скелетона.

06 януари, Бишофсхофен, Австрия:
Полякът Давид Кубацки спечели както последния етап от серията по ски скокове "Четирите шанци", така и общото класиране от сбора на четирите етапа.

05 януари, Вал ди Фиеме, Италия:
Александър Болшунов от Русия спечели най-комерсиалното и ценено състезание по ски бягане - "Тур дьо ски". Болшунов води в общото класиране за Световната купа при мъжете. На второ място в ски-тура също е руснак - Сергей Устюгов.
На второ място в общото класиране за "Тур дьо ски" и трета в общото класиране за Световната купа е рускинята Наталия Непряева.

04 януари, Загреб, Хърватска:
Словачката Петра Вълхова спечели слалома от етапа на Световната купа по ски алпийски дисциплини.
Вал ди Фиеме, Италия:
Словенката Ана-Мария Лампич спечели спринта в ски бягането от "Тур дьо ски" и същевременно етап от Световната купа.

01 януари, Тобиаццо, Италия:
Руснакът Александър Болшунов спечели преследването от етапа на "Тур дьо ски" и в етап от Световната купа, следван от сънародника си Сергей Устюгов.

Обобщение: Димитър КУНЕВ - Български и Словянски